P R A M E N   N A D   S E N I N K O U

Sirný pramen v údolí Nezdoby nad Seninkou je velmi obtížně k nalezení, vyvěrá totiž v korytě potoka v lese, přístup je po zanikající lesní cestě, z níž téměř není vidět. Vůně není příliš nápadná, ale chuť znatelně sirná. Je u něj zapíchnutý klacík se skleničkou. K údolí Nezdoby se váže zajímavý příběh: 28.4. 1780 projížděl císař Josef II. údolím říčky Senice z Valašských Klobouk směrem na Vsetín. Protože ale byla Senice rozvodněná a strhla na cestě mosty, musel císař s doprovodem odbočit od plánované trasy přes Seninku k Rokytnici a Vsetínu. Vesnice na něj nebyla připravena a na rozdíl od Leskovce očekávajícího průjezd císaře nebyla patřičně vyzdobena. Od té doby údolí, kterým Josef II. projížděl na hřeben, nese název Nezdoby a hřebenové cestě, kde dnes vede modrá turistická značka, se říká Císařská. Studánku zastřešil ČSOP Valašské Meziříčí na podzim 2011. Bývala zakrytá stylově zadním sklem ze staré škodovky, které nahradili stříškou. Na odtoku je krásná pěnovcová kupa.

 
 

P R A M E N   P O D   O J I Č N O U

Jedna z nejhezčích studánek na Valašsku a také jedna z mála minerálních v okrese Vsetín, se ukrývá hluboko v lesích nad Mikulůvkou. V roce 2007 ji postavili lesníci Lesů a statků Tomáše Bati po prohloubení a zachycení bahnitého přirozeného sirného vývěru. Studánka je v lese mimo používané cesty, a pokud neznáte přesnou polohu, velmi špatně se hledá. Odměnou za námahu je ale mezi sirnými prameny výjimečně dobrá voda, která prý je léčivá a ideální na vaření kávy. Pramen však není příliš vodný. Voda se dá nabrat dvířky, která nejsou zamčená.

 
 

S T U D Á N K A   K L A D Ň A Č K A

Studánka se nachází v blízkosti bezejmenného potoka jižně od nádrže Balaton v Novém Hrozenkově. Má sirnatou příchuť. Vybudovaly ji a starají se o ni Lesy ČR.

 
 

P R A M E N   N A   M A K Y T Ě

Na červené turistické značce z Papajského sedla se nachází sirný pramen, zajímavost Přírodní rezervace Makyta.