Kozí hřbety, Václavičky (830m) – Malý Polom, sedlo (990m)

Polovina modře značkované trasy z Václaviček do Horní Lomné se táhne po stoupající zpevněné úboční cestě s pěknými výhledy. Ideální pro cyklisty! Pěším, kteří zdejší lokalitu už znají, bych však doporučila zatoulat se na samotný Kozí hřbet, kudy před lety značka vedla a kde objevíte pěknou skálu a úžasné výhledy na obě strany hřebínku.

* * *

Rozcestí Kozí hřbety, Václavičky (830m) se nachází v rozdělení dvou hřebenů, Skalky (836m) a bezejmenného (833m), směřujícího ku Slavíči. Rozcestník se rozpažuje po modré 2,5km pod Malý Polom a dál 7km do Horní Lomné, jedna červená míří 11,5km na Uspolku a druhá 3km na Slavíč.

Jste-li přátelé zeleného údolí, zde si jeden takový skromný zelený výhled do zahloubeného přítoku Kotelského potoka užijete. Obhlédněte zátočinu na odkládání vytěženého dříví a vyrazte po modré značce úzkou horskou silničkou středním stoupáním ku Polomu. Během cca 600m vystoupáte o cca 60 výškových metrů, než narazíte na prosté odpočívadlo. Až potud se kvůli stromům nenaskýtaly žádné výhledy. Odpočívadlo se však nachází v zatáčce u vymýceného pruhu lesa, kde se otevírá překrásné panorama. Na odpočinek dokonalé. Tak prvně je odtud vidět Smrkovina (957m), kousek od ní sympaťák Smrk (1276m) a samozřejmě královna Lysá hora (1323m), rozeznatelná podle vysílače na špici. Můžete si prohlédnout obě lysohorské sjezdovky, zvláště tu zrušenou severní směrem na Malchor (1219m), anebo zamířit očima víc vpravo na zploštělý tisícový vrchol Travný (1203m), který přechází do Vysokého Rykali (912m) s rozlehlou osadou Zemřelov při úpatí. No a v popředí se příjemně zelená načechraný koberec hřebínku Okrouhlice (817m) – Mituří (859m).

Přestože silnička stoupá stále stejně, výhledů přibývá. Hned u další zatáčky, jejíž reliéf vytvaroval drobný horský potůček, spočinou oči měkce na zeleném polštáři Skalky (836m). Z Kotlů (857m) toho moc vidět není, zato Slavíč (1055m) ze sebe předvádí to nejlepší a dokonce lze v jeho blízkosti zahlédnout i vykukující závěr ramena Prašivé, konkrétně asi úbočí Čupelu (873m). Pro zpestření pak můžete třeba dalekohledem sledovat výseč Frýdeckomístecka.

Pokračujte dál k rozšíření vozovky, odkud je pochopitelně opět výhled na Skalku a Slavíč, ale také se z tohoto místa můžete podívat opačným směrem, nahoru k nejvyššímu bodu Kozích hřbetů (986m). Budete-li mít zrovna štěstí, sluneční paprsky vám posvítí do tmavého lesa na vrcholový skalní útvar. Těch je na hřbetu ještě pár.

V poslední čtvrtině cesty se stoupání zmírní. Před očima se objeví silueta Malého Polomu (1061m) s výběžkem Nad Kršlí (1002m), o něco dál se škvírou mezi stromy opět vrací královna Lysá hora (1323m) se souitou vršků od Smrku (1276m) přes Travný (1203m) až po Slavíč (1055m). Údolí potoka Skalka z trošku jiného úhlu plus kousek více z Čupelu (873m).

Závěr cesty jde lehce z kopce až k nově přemístěnému rozcestníku Malý Polom, sedlo (990m). Tudy prochází červená magistrála Bílý kříž (5km) – Velký Polom (10,5km). Asi 200m doprovází modrá značka tu červenou ke zrušenému rozcestí, kde zůstaly pouze dvě směrovky. Široká vyježděná stezka stoupá lesem středně do kopce na jakousi křižovatku, kde se modrá značka potkává s neznačenou prošlapanou pěšinou přes Kozí hřbety. Do Horní Lomné je to pak 4,3km daleko.