Ropice (1005m) – Šindelná, sedlo (961m) – Pod Javorovým (975m) – Javorový, vrchol (1032m) – Javorový, tur. ch. (946m)

5km dlouhá modrá trasa neskýtá svým návštěvníkům nic moc atraktivního. Celou dobu se jde po široké stezce koridorem lesa, jakés takés výhledy skýtá pouze vrchol Javorového, a pak až turisty oblíbený Malý Javorový. Pokud však trénujete běh nebo jezdíte na horském kole, zvlněný terén hřebene je určen právě pro vás.

* * *

Ropice (1083m) má podlouhlý vrchol, v jehož nejvyšším místě naleznete vedle geodetického bodu také info panel k Přírodní rezervaci Ropice, dřevěnou polosochu vysmátého pohanského boha Peruna a dřevěnou ceduli s názvem vrcholu, včetně krátkého textu k Perunovi. Ropice je nejvyšším vrcholem systému hřbetů Ropické rozsochy a též křižovatkou páteřního hřebene Prašivá – Slavíč s bočním hřebenem Javorového. Na start modré trasy se tak dá dostat jedině po červené magistrále. Rozcestník Ropice (1005m) se navzdory svému názvu nachází asi 1,3km daleko od vrcholu, v lese nad sedlem. Hroty červených směrovek ukazují 10km doleva na Prašivou a 6km vpravo na Slavíč. Modrá má v prvním úseku 1km do sedla pod Šindelnou a oranžový dolepený štítek ji označuje jako běžkařskou stezku.

Pozvolné klesání k Šindelná, sedlo (961m) definuje pěkná traverzující pěšina bez výhledů. Zatímco modrá značka pokračuje rovně po hřebeni pod Javorový (2km), první směrovka žluté trasy ukazuje do strany na další traverz k rozcestí pod Velkým Lipovým (2km).

Ušlapanou loučku na rozcestí přejdete rovně a po nějakých 220m rovinky potkáte dřevěné odpočívadlo se stříškou. Krátce nato nabere stezka střední stoupání do zploštělého hřbetu Šindelné s neoznačeným nejvyšším bodem, situovaným někde mezi stromy pár kroků od geodetické tyče. Šindelná (1000m) je nejnižší beskydská tisícovka. Její protáhlá vrcholová část má téměř 600m na délku a až 150m na šířku, přičemž nadmořská výška zde osciluje mezi 990-1000m. Aby mohl být nějaký vrchol uznán za hlavní tisícový vrchol, musí splňovat tyto 3 podmínky: na všechny stany to musí být z kopce, převýšení od sedla nejbližší další tisícovky musí být minimálně 15m, přičemž sedlo je definováno jako nejnižší místo na hřbetnici mezi dvěma vrcholy, a vzdálenost od nejbližší tisícovky musí být minimálně 400m. To Šindelná splňuje – vzdušná vzdálenost mezi ní a Javorovým přesahuje 900m a sedlo má asi -30m, což vlastně hned pocítíte, neboť do něj musíte středním úhlem sklesat.

Trasa vede stále lesem bez výhledů. Tu se na stromě zjeví rozcestník Pod Javorovým (975m). Žlutá značka odtud odbočuje 2km na Gutské sedlo nebo pokračuje jako žluto-modrá 0,5km na Javorový. Širokou a trochu kamenitou pěšinou nyní zostra vystoupáte nahoru, kde vás čeká ukazatel Javorový, vrchol (1032m) s podtitulem „Rozhledový vrch. Okolní lesy silně poničeny kalamitou v roce 1980.“ Pro vysvětlení: Javorový leží v bezprostřední blízkosti Třince a tak nejhůř ze všech kopců schytal nápor exhalací z Třineckých železáren, jež oslabily místní lesy a teplotní zvrat na sklonku roku 1978 dílo zkázy dokonal. Kvůli masivnímu odumření lesa musel být v 80.letech 20.stol. celý severní svah Javorového vykácen a ještě donedávna se zde udával kruhový výhled. 10 let stará cedulka rozcestníku však již nereflektuje aktuální situaci, kdy vrchol znova obrostly smrky, buky či javor klen a chabé výhledy se tak otevírají už jen zpátky k Ropici (1083m) a Smrčině (1015m).

Zdolali jste 3,5km a ještě 1,5km zbývá do cíle. Přejdete loučku s betonovou skruží, nasměrujete se na širokou vydusanou cestu v přímém lesním koridoru a nyní mírným až středním táhlým klesáním pokračujete do sedla pod Malým Javorovým. Tam v ohybu příjezdové asfaltky trčí závěrečný ukazatel Javorový, tur.ch. (946m) a jen 100m zbývá k dosažení plácku s turistickou chatou. Modrá značka ušla od Ropice 5km, zde se lomí doleva a pokračuje dalších 5km do Gutů. Zelená značka míří jednak 7km do Řeky a taky míří přes Malý Javorový 0,5km k horní stanici lanovky či 8km do Vendryně. No a po 2,5km dlouhé příjezdové silnici se zákazem vjezdu, která je teď vedena jako obyčejná cyklotrasa, byste se dostali do Tyry. Toužíte-li však po rozhledech do kraje, určitě zamiřte nahoru. Malý Javorový (947m) je atraktivní lokalitou pro lyžování, paragliding i jiné horské sporty. Krom turistické chaty tu najdete taky stanici Horské služby, letní bufet či vysílač a spousty hezkých separovaných výhledů na Třinecko, Frýdeckomístecko, do Slezských Beskyd, na Javorový, Godulu a z chaty při dobé viditelnosti údajně až do Tater.