Gora, CZ/PL (600m) – Leszna Górna, Nýdek, CZ – parkoviště
Při úpatí Malé Čantoryje kříží státní hranici s Polskem žlutá turistická značka o délce asi 1,1km, jež spojuje dva výchozí body výstupových tras na vrchol. Má asfaltový povrch a jen mírně se vlní. Značení bohužel odpovídá její významnosti, ale pro přesun z ČR do PL (pěšky či na kole) je fajn.
* * *
Počáteční bod této trasy hledejte v lese nad Nýdkem, přímo na státní hranici s Polskou republikou. Rozcestník Gora, CZ/PL (600m) je jediným ukazatelem s relativně relevantními informacemi. Předkládá totiž kilometráž pro stěžejní červenou turistickou trasu z Třince (11km) pod chatu na Čantoryji (2km), zároveň však ukazuje i směr k náměstí v Nýdku (4km) a prvotní údaj 0:05 hod. k následujícímu ukazateli žluté trasy. Pokračování 1:00 hod. po žluté na Malou Čantoryji je už ovšem nesmysl, neboť žlutá značka odtud k vrcholu nevede.
Úzká asfaltka kopíruje státní hranici a mírně až středně stoupá zalesněným úpatím Malé Čantoryje k ukazateli Leszna Górna, Nýdek, CZ, jenž se nachází přesně v místě, kde to státní hranice lomí ostře doleva. Popisky příliš nereflektují situaci, takže se dočtete, že do centra Nýdku je to po žluté 3,3km daleko, že 0,3km vpravo po červené je „szlak tur.“ a 15 min. doleva po černé je „dojście do szlaku“. Místně značený červený okruh zvaný Szlak Partyzancki představuje přírodu a historii nejvýše položené části obce Leszna Górna. Třeba kdybyste teď odbočili na příčnou svážnici, tak po cca 0,5km stoupání dojdete k partyzánskému pomníku. Stojí na místě zničeného partyzánského bunkru a váže se k němu následující příběh: 10.5. 1941 se pod Čantoryjí zformovala partyzánská skupina, jejíž velení převzal Klemens Starzyk řečený Špaček. Oddíl čas od času prováděl záškodnické akce, v květnu 1943 se jim však podařilo zajmout náčelníka ustrońské policie, známého svou brutalitou. Pověsili mu na krk smyčku a vyhrožovali, že když nepřestane pronásledovat Poláky, zlikvidují ho. Náčelník vše slíbil, ale hned po propuštění rozpoutal odvetnou akci. Posílil policejní sbor, ozbrojil funkcionáře lesní stráže, pronásledoval podezřelé osoby a zatýkal. Nic z toho, ani velká razie 15.7. 1943 však nepřinesla výsledky. Nakonec na hlavu partyzánů z Čantoryje vypsal odměnu 20 tisíc marek za každého. Jenže partyzáni, varovaní včas svými spojkami, se stihli ukrýt v okolních vesnicích a čekali, než to hledače přestane bavit. Nevěděli však, že jejich bunkr byl mezitím vyzrazen a když se do něj vrátili, Němci si na ně počíhali. 30.11. 1943 došlo k obklíčení a přestřelce, v níž 6 partyzánů včetně velitele zemřelo. Čtyřem se podařilo utéci a až do osvobození spolupracovali s jinými partyzánskými skupinami. Těla zabitých byla pohřbena v Nýdku a na místě bunkru vzniknul pomníček.
Žluté turistické piktogramy na stromech sledují asfaltku na polské území. Opět mírně až středně stoupáte, později spíše už ale zvolna klesáte k cíli. Náhle se objevíte v lokalitě zvané Spowiedzisko, které symbolizují dva upravené balvany – kazatelna a oltář s kovovou plaketou, na níž stojí psáno: „Pán vyslyšel náš hlas a shlédl na naše trápení a na náš útlak. (2 Mojžíšova 26:7)“ O lesním kostele v Leszne Górne se zmiňoval již 9.1. 1901 časopis Nowy czas, ale k obnově místa došlo až v roce 1980. Od roku 1993 se zde pak konávají pravidelné bohoslužby. První balvan byl na místo položen v roce 1998, druhý v roce 2000 a nedaleko od nich byl vztyčen březový kříž. Původně zde vyvěral i drobný pramen, v němž se křtily děti.
Mírným klesáním nakonec dojdete až k závoře, za níž se prostírá provizorní parkoviště s úložištěm vytěženého dřeva. U něj na kúlu visí turistické směrovky bez názvu rozcestí. Žlutá značka tady končí, nicméně po černé se dá pokračovat ať už na výhledovou Malou Čantoryji (40 min.), nebo do Goleszówa (1 hod. 45 min.).