Nazdar Beskyďáci!                                                                                         Aktualizováno: 12.1. 2022

Valašský skanzen přilákal loni 276 tisíc lidí, i když sezonu zkrátil covid
Velkému zájmu návštěvníků se i přes nutná protiepidemická opatření těšili vloni ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Skanzen navštívilo 276 391 lidí. Ve srovnání s rokem předchozím to znamená nárůst o 48 606 návštěvníků. Kvůli pandemickým opatřením bylo přitom Valašské muzeum v přírodě od začátku roku až do 3.5. uzavřeno. Veřejnosti přístupné bylo nakonec jen 206 dnů, což je ve srovnání s rokem 2020 ještě o 20 dnů méně. „I přes opatření, která jsme byli nuceni zavést, jsme ve všech měsících zaznamenali zvýšený zájem o prohlídku muzea,“ potěšilo Jindřicha Ondruše, generálního ředitele Národního muzea v přírodě, pod které rožnovský skanzen spadá. O letních prázdninách byla návštěvnost dokonce rekordní – předčila i statistiky z roku 2020 a také 2019. „Jsem rád, že letní sezónu jsme mohli uskutečnit podle našich plánů a dopřát návštěvníkům oblíbené pořady,“ uvedl Ondruš. Programovou nabídku muzea vloni otevřel pořad Svatojánský večer. Novinkou sezóny 2021 byl bonus pro návštěvníky v podobě volného vstupu do muzea první čtvrtek v měsíci od května do září. „Do muzea se tak návštěvníci mohli vydat spolu s jinými příležitostmi zdarma celkem devětkrát,“ připomněl generální ředitel. Druhým rokem ve skanzenu zaznamenávají zvýšený zájem o návštěvu muzea ve všedních dnech. „Proto jsme je opět obohatili o cyklus letních aktivit. Procházku Valašskou dědinou jsme návštěvníkům zpestřili zajímavou prohlídkou a na děti čekalo prázdninové hraní, vyprávění valašských bájí a pověstí či příběhová hra v Dřevěném městečku. Ve výstavních prostorech Sušáku jsme instalovali nové výstavy Jiří Langer a Rožnovské slavnosti 2019 očima fotoklubu R9,“ vyjmenovala mluvčí Valašského muzea Pavlína Polášková. Do nového roku vstupují pracovníci muzea s cílem či přáním uskutečnit pokud možno všechny naplánované programy a pořady. Návštěvnici se opět mohou těšit na volné první muzejní čtvrtky od května do září. „Současně nedochází k navýšení cen vstupného. Drobných korekcí doznalo jen mimosezónní vstupné,“ upozornila Polášková. Po čtyřech letech oživí programovou nabídku pořady Hejův nožík a Myslivosti zdar! S dvouletou periodou se uskuteční Ondrášova valaška, Sklářský den a setkání dechových kapel. Do nabídky muzejníci zařadili také Portášské chodníčky nebo Ozvěny Valašského Slavína, tentokrát věnované básníkovi Ladislavu Nezdařilovi. „Těšit se můžeme i na novou výstavu o bílém vyšívání na Valašsku s názvem Pěkné kvítí z bílých nití,“ uzavřela Polášková.

Nový turistický průvodce Valašskem je k dostání v každém íčku
Destinační společnost Valašsko připravila pro všechny návštěvníky Valašska nového turistického průvodce. Ten je už nyní k dostání ve všech informačních centrech regionu. Nový turistický průvodce poskytne návštěvníkům Valašska přehlednou nabídku turistických zajímavostí regionu, od tipů na výlety ke skalám, rozhlednám, památkám, ale i na cyklovýlety nejen po cyklostezkách, ale třeba i na gravel tour. Najdou v něm také inspiraci, kde si užít relax a wellness nebo tipy pro zimní období na lyže, běžky či skialpové trasy. „V našem regionu dosud nebyl vytvořen jednotný turistický průvodce, který by nabízel ucelený přehled turistických zajímavostí napříč celým územím. Jednotný turistický průvodce tak návštěvníkům Valašska nabídne přehlednou nabídku turistických zajímavostí regionu a pomůže se jim lépe zorientovat v území a získat informace, kde, co vidět a zažít, a co by určitě neměli minout,“ uvedla Martina Hovořáková z Destinační společnosti Valašsko. Turistický průvodce je sestaven pro návštěvníky všech věkových kategorií, především pak pro rodiny s dětmi a aktivní seniory. „Turistický průvodce je sestavený pro celoroční návštěvu Valašska a je členěný na rozhledny, památky a zajímavosti, skály na Valašsku, cykloturistiku, pěší turistiku, zimní sporty, ale i na tipy, kde se osvěžit, relaxovat či si užít wellness,“ doplnila Martina Hovořáková. Pro zájemce je turistický průvodce dostupný zdarma ve všech informačních centrech na Valašsku.

Počasí na Lysé hoře v roce 2021
Rok 2021 byl teplotně slabě nadnormální (rozdíl +0,6°C oproti dlouhodobému průměru). Nejvíce byl nadnormální červen 13,9°C (+3,9°C nad normál) a podnormální duben -0,9°C (-2,5°C pod normál). Délka slunečního svitu (1621,1 hod.) byla slabě nadnormální (105,7% průměru). Nejvíce slunce nasvítilo v červnu (288,3 hod = 159,6 %), nejméně v prosinci (32,1 hod. = 54,8 %). Nejvyšší sněhová pokrývka ležela na Lysé hoře v sobotu 17.4. - 161cm. Vichřice s nárazy přes 30 m/s se vyskytly v březnu (30,7 m/s 11.3.). Přes Lysou se přehnalo pouze 42 bouřek a byly pozorovány 4 blýskavice. Leden, únor a březen se jako zimní měsíce vydařily. Sněhové podmínky byly vyhovující. Maximální výška sněhu v lednu byla 102cm, v únoru 128cm a březnu 118cm. Leden se vyznačoval vysokou covidovou návštěvností. Na Lysou zavítali i sváteční turisté v teplácích, nevhodném obutí a bohužel bez vychování. Všudypřítomné odpadky se vršily kolem chodníků po jejich nevítané návštěvě. Pro kopec bylo záchranou únorové vyhlášení nouzového stavu a uzavření okresů, které trvalo pro Frýdečáky do března. V dubnu se hranice otevřely pro všechny, ale Lysá se přesto nevychovancům ubránila. Od pondělí 12.4. se vrátila zima a za pět dní zasypala vrchol 126cm nového sněhu. V sobotu 17.4. jsme naměřili 161cm celkové sněhové pokrývky. Nástup jara byl velmi rozvážný a začátek léta se začal vyznačovat extrémy. Ty vyvrcholily 24.6., kdy se Moravou prohnalo ničivé tornádo. V našich oblastech se naštěstí projevily jen silné bouře, které způsobily místní problémy. Tak se nám v okolí Lysé hory dařilo i po zbytek léta. Evropa a část republiky trpěla devastujícími bouřemi, kdežto náš milovaný kopec nás chránil a rozrážel nebezpečné frontální útvary. Na sklonku léta a začátkem podzimu jsme si užili jak mariánského léta, tak léta babího. V druhé půli října jsme opět byli ušetřeni řádění tlakové níže Ignatz, která zdevastovala část Evropy a zasáhla i západ našeho území. Je dobře, že jsme si na nepřízeň počasí mohli stěžovat pouze absencí sněhu na Vánoce.

Přípravy ledových soch na Pustevnách. Letos budou doslova hvězdné
Už příští týden, v sobotu 15.1. 2022, oficiálně začíná festival Ledové sochy na Pustevnách. Letos na téma téma Znamení zvěrokruhu a vesmír. Jak vypadají přípravy na jednom z vrcholů Beskyd se můžete podívat už nyní. "Letošní krásné vesmírné a hvězdné téma vyroste pod rukama těchto sochařů a řezbářů. O tuto oblíbenou třpytivě ledovou výstavu se zajistí tým zkušených mistrů složený z Mariana Maršálka, Igora Kučeru, Filipa Lyska, Václava Lemona, Alberta Šimráka, Romana Mikuše a Ondřeje Procházku. Jsou opravdovými profesionály v oboru, kteří se mohou pyšnit několika vítězstvími na mezinárodních ledových soutěžích, účastí v zahraniční jako je USA, Polsko či Německo. Ale především přinesou stejnou ledovou krásu, jakou se chlubí ledové sochy v Tatrách na Hrebienoku," slibují letos pořadatelé. Ledové sochy budou letos Pustevny zdobit od 15. do 30.1. 2022 a prohlédnout si je budeme moci za symbolické vstupné 50Kč (děti do 10 let budou mít vstup zdarma). Stany budou denně přístupné opět od 8:30 do 16:30 hodin. Organizátoři předem také doporučují využít jízdu lanovkou z obce Trojanovice, protože s jízdenkou z lanovky má každý přístup k sochám zdarma. Také parkoviště u hotelu Ráztoka letos bude zdarma.

Bílá stopa Beskydy: Greeny v Čeladné se na zimu mění v perfektní běžkařské tratě
Golfové hřiště v Čeladné neslouží jen golfistům. V zimním období tady v posledních letech vznikají hned tři běžkařské tratě. Mezi milovníky běžeckého lyžování jsou rok od roku populárnější. „Když jsme s touto aktivitou začali v roce 2016, byli jsme rádi za návštěvu padesáti běžkařů. Lidé si postupně zvykli na to, že mohou na zdejším golfovém hřišti sportovat i v zimě. Některé víkendy k nám tak na běžky zavítá i pět nebo šest stovek návštěvníků. Oceňují, že tady mají veškerý komfort,“ uvedl Jiří Vyvlečka, ředitel Čeladná Golf Resort. „Přijedou do areálu, kde mají dostatek parkovacích míst. Následně projdou recepcí, kde si mohou vypůjčit běžkařskou výbavu a následně se ocitají na náměstíčku, ze kterého se mohou vydat do tří běžeckých okruhů,“ nastínil Vyvlečka. Vzhledem k mírnému profilu golfového hřiště v Čeladné jsou všechny tři běžkařské tratě vhodné nejen pro zkušenější běžkaře, ale i pro ty, kteří s běžeckým lyžováním teprve začínají nebo si ho chtějí vyzkoušet. „Nikdo se nemusí bát toho, že by jej na trati překvapila prudká stoupání, která by nemohl překonat. Všechny trasy jsou příjemné a zvládnou se na nich bez větších problémů pohybovat i děti. Proto k nám ve velké míře jezdí rodiny s dětmi. Mohou tady strávit příjemný sportovní den. Navíc pro děti bývá hodně populární opékání špekáčků. Na náměstíčku většinou hoří oheň, kde si je mohou opéct. A střídá se tady několik druhů občerstvení, které je určitým zpestřením,“ přiblížil Vyvlečka. Další výhoda čeladenského hřiště spočívá v tom, že vzhledem k nízce zastřiženému trávníku stačí na vytvoření běžkařských stop minimální sněhová pokrývka. „Stačí nám 15cm sněhu a už jsme schopní tratě připravit tak, aby byly provozu schopné. Připravujeme stopu pro klasiku i pro bruslení. To ocení především zdatnější běžkaři. Klasika je pak výsadou všech, kteří si chtějí přijít zaběžkovat,“ poznamenal Vyvlečka. V počátcích se v Čeladné trochu potýkali s návštěvníky, kterým se nelíbilo, že návštěva běžkařských tratí není zadarmo. „Vybíráme 250Kč na den za jednoho a 500Kč za rodinu, kdy počítáme dva dospělé a dvě děti. Zpočátku se to některým nelíbilo, protože běžky měli spojené s tím, že se za ně neplatí, když si jdou někam zajezdit. Dnes už je ale situace jiná. Lidé chápou, že na vytvoření a úpravu tratí je třeba nějaká technika, lidská práce. Nic není zadarmo. Každopádně toto vstupné není přemrštěné a všichni už jej bez problémů akceptují. Jsme rádi a vážíme si toho, že zájem o běžecké lyžování na golfovém hřišti v Čeladné rok od roku roste,“ uzavřel Vyvlečka.

Chovatelé uhynulých ovcí a ryb žádají kraj o náhradu škod
Náhrady škod, které způsobili zvláště chránění živočichové vlk obecný a kormorán velký, proplatí Zlínský kraj. Ten mezi tři žadatele rozdělí celkem 398 056 Kč. Zdrojem financí je státní rozpočet. „Dvěma chovatelům proplatíme dohromady přes 17tis.Kč za usmrcené ovce a více než 380tis.Kč vyplatíme majiteli rybníků, kterému škody na rybách způsobil kormorán velký,“ uvedla statutární náměstkyně Hana Ančincová, zodpovědná za oblast životního prostředí, zemědělství a venkov. Na základě zákona č. 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy jsou hrazeny škody způsobené bobrem evropským, vydrou říční, losem evropským, medvědem hnědým, rysem ostrovidem a vlkem. Do roku 2023 budou hrazeny také škody způsobené kormoránem velkým, který již není v seznamu zvláště chráněných druhů živočichů.

        NOVINKY NA WEBU

        15.01.
        profil hradu Štandl
 
        29.12.
        upgrade sekce Webkamery
        update infa o rozhledně Jarcová
        sociální sítě v záhlaví stránek
 
        27.12.
        profil hradu Rýsov
 
        25.12.
        profil zámku Přílepy
        profil hradu Rožnov
        profil hradu Křídlo
        profil Hrádku u Přílep

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

In-počasí


        POČASÍ

        Sněhové zpravodajství
        Předpověď pro sportovní létání
        Nebezpečí zemědělského sucha
        Předpověď aktivity klíšťat

 

        VODA

        Průtoky v řekách
        Aktuální sjízdnost řek
        Teploty vody v nádržích
        Kvalita vody ke koupání ZL
        Kvalita vody ke koupání MS
        Povodí Odry s.p.
        Povodí Moravy s.p.        AUDIO A VIDEO POŘADY

        12.01.
        Zpravodaj CHKO Beskydy

        22.12.
        živý betlém v rožnovském muzeu

        06.01.
        vandalismus na Lukově
        na Silvestra praskal Hostýn ve švech
        Pustevny bez sněhu turisty neodradily

        02.12.
        dejte dárek Beskydům
        o luhačovické přehradě
        rozhovor o obci Bílá

        25.11.
        šest generací pohankových mlynářů

        18.11.
        ZL kraj je turisticky vyhledávaný
        kdo byl zbojník Ondráš?
        valašské sušárny vytlačilo pálení
        jezírko lásky u Luhačovic
        nové muzeum Tatry v Kopřivnici        UŽITEČNÉ ODKAZY

        Horská služba Beskydy
        Klub Českých Turistů
        Lesy ČR
        ČSOP
        Velké šelmy
        Hlasy ptáků a zvířat
        Atlas hub
        Atlas rostlin
        Geocaching
        Beskydská běžkařská magistrála
        Hostýnská běžkařská magistrála

 

        MAPY

        turistická mapa Beskyd na Mapy.cz
        mapa Beskyd na Google.com
        mapa ČR z roku 1955
        mapa ČR z let 1836-1852
        katastrální mapa ČR
        Google Earth ke stažení
        turistická mapa SR