K D O   J S E M

Nazdar Beskyďáci!

Říkám si Presi, ale "v civilu" jsem Ing. Lenka B. Narodila jsem se v lednu 1982 v porodnici ve Valašské Meziříčí, vyrostla v Rožnově pod Radhoštěm, studovala jsem podnikovou ekonomiku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, po škole jsem 7 let žila ve Frýdlantě nad Ostravicí a od roku 2013 bydlím ve Frýdku-Místku. Mou velikou láskou jsou hory - ty kulaté i ty špičaté. I když si ráda někdy odskočím do zahraničí, nejvíc se mi stejně líbí v Beskydech.

K turistice jsem se dostala během studií na vysoké škole. První cyklovýlet podhůřím Beskyd měl rovnou 100 km. Při prvním běžkování z Čartáku na Třeštík jsem málem vypustila duši. První moje pěšky zdolaná hora byl Smrk. Jak se říká: Zážitek nemusí být příjemný, hlavně že je intenzivní. A tohle bylo HODNĚ intenzivní! Hned jsem měla potřebu se o své zážitky podělit. Psala jsem o svých výletech na osobní web a pořídila si první fotoaparát. Brzy se rodné Beskydy staly mým dominantním tématem. Osobní web jsem zrušila a 2.10. 2003 jsem na internet umístila první webové stránky Krásy Beskyd. Od té doby se je snažím v rámci možností stále vylepšovat a plnit turistickými informacemi. Jsem ráda, že si Krásy Beskyd získaly za ty roky své pravidelné čtenáře, z nichž několik jsem měla tu čest poznat i osobně. Kopce jsem zdolávala převážně na horském kole. V maximu jsem ujela na kole za den 175 km. Po selhání brzd, které jen náhodou neskončilo tragicky, jsem raději začala chodit po horách pěšky. V roce 2018 jsem absolvovala pár horských ultramaratonových závodů a úspěšně zdolala Beskydskou sedmičku. Schopnost ujít po horách 50 km za jeden den byla pro mapování Beskyd velmi praktická. V březnu 2019 jsem Krásy Beskyd přesunula z Webzdarma na placený hosting, nechala jsem si u profesionálního grafika vytvořit nové logo a postupně jsem přesunula svou externí fotogalerii na Flickr. Zlomem v mém osobním životě byl rok 2020, kdy jsem se po jistých událostech psychicky sesypala, následovaly vleklé zdravotní problémy, propad fyzické kondice a totální vyhoření. S následky se potýkám dodnes. A tak jsem si pro ulehčení návratu pořídila silniční kolo, dron, pořádnou foto/video techniku, kameru a brýle na virtuální realitu, zřídila jsem si Instagram a rozjela natáčení videí na YouTube. V youtuberství, neobvyklých způsobech poznávání krajiny a ve virtuální realitě vidím budoucnost.

Po horách chodím z 95 % sama, a to jak v českých horách, tak v cizině. Nevadí mi to. Nebojím se. Mám dobrý orientační smysl. Jsem opatrná. Jdu svým tempem a dokážu si rozvrhnout síly. Líp se soustředím a víc si to užívám. Když jde do tuhého, pro jistotu někomu z blízkých zavolám, oznámím polohu a čas, kdy se znova ozvu. S parťáky to bývalo z různých důvodů komplikované. Když mě ten poslední nechal přehřátou omdlévající na hřebeni Malé Fatry a šel domů, rozhodla jsem se, že se budu spoléhat raději už jen sama na sebe.

Vyloženě nejoblíbenější místo v Beskydech nemám, ale miluju to na Javořince, ve Štramberku, na hradě Hukvaldy a na Lysé hoře jsem jako doma, protože se tam potkávám s přáteli. Nemám ráda místa s davy lidí. Obzvlášť nemám ráda novodobé davové atrakce na Pustevnách, které na tak vzácné místo táhnou lidi bez jakéhokoliv vztahu a respektu k přírodě.

 

        KONTAKT

Můžete mi napsat na presi@email.cz, nebo přes Instagram či Messenger, kde vystupuju jako Krásy Beskyd a v profilové fotce mám své tradiční logo s radhošťskou kaplí.