Nazdar Beskyďáci!                                                                                               Aktualizováno: 18.4. 2019

Medvědice se objevila v blízkosti hukvaldské obory
Medvědice, kterou na začátku minulého týdne ochránci přírody odchytili a nasadili jí monitorovací obojek, se pohybuje v blízkosti Hukvald. Zahlédli ji turisté. Podle krajského úřadu byla informována policie, správa hukvaldské obory i vedení obce Hukvaldy. Tamní obecní úřad o výskytu šelmy informoval i na svém facebookovém profilu. „Upozorňujeme občany, že na území pod Palkovickými hůrkami se pohybovala čipovaná medvědice. Prosíme tedy o zvýšenou opatrnost a zabezpečení majetku, případně vašich hospodářských zvířat a včelstev. Prosíme také o shovívavost vůči zvířeti,“ uvedla obec. Medvědice se dlouhodobě pohybovala v oblasti Lysé hory, tedy na území CHKO Beskydy. V případě nutnosti zásahu povoluje výjimku na odchyt, rušení či usmrcení medvěda Správa CHKO, pokud se zvíře pohybuje na jejím území. V ostatních případech rozhoduje krajský úřad. Lidé by měli v případě, že medvěda zahlédnou, informovat policii, krajský úřad nebo Správu CHKO Beskydy na čísle 571 654 293. Telematický obojek, který medvědice dostala, zaznamenává data o pozici jen každé dvě hodiny. Medvěd dostal telemetrický obojek. Lákadlem pro šelmu můžou být zvířata chovaná v hukvaldské oboře jako například muflon obecný, daněk skvrnitý a prase divoké. „Určitě není potřeba vyvolávat paniku, rozhodně je ale na místě jistá opatrnost. Šelma se totiž pohybuje poblíž místa, které přitahuje výletníky. Pokud lidé vědí, že setkání s touto šelmou někde hrozí, musí být obezřetní. Jsme v úzkém kontaktu s expertem z Mendelovy univerzity, se kterým spolupracuje i Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Je to odborník na medvědovité šelmy, který všechny dostupné informace i výstupy z monitorovacího obojku vyhodnocuje a v případě potřeby je schopen zasáhnout,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že s CHKO komunikuje i kraj. Medvěd, který se v Beskydech a nyní i v okolí Hukvald pohybuje, je přísně chráněný. „Pohybuje se v porostech mimo otevřenou krajinu, a to hlavně v nočních hodinách. Během dne s největší pravděpodobností spí,“ uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová s tím, že přesto je nutné, aby se turisté pohybovali po značených turistických trasách a byli informováni, jak se při setkání s šelmou zachovat. „Nejdůležitější je zachovat klid. Vyhnout se přímému pohledu do očí, zůstat stát a nechat medvěda odejít. Rozhodně není vhodné utíkat,“ doporučil vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Jan Filgas. Dodal, že chovatelům doporučuje zabezpečit hospodářská zvířata.

Hukvaldskou oboru čeká změna, navštívit ji kdykoliv už nebude možné
Ostravsko-opavské biskupství před nadcházející turistickou sezonou mění podmínky pro návštěvu hukvaldské obory. Od 1.5. dojde ke změně návštěvní doby, která se mění podle ročních období. Mimo návštěvní hodiny budou vstupní brány do obory zamčeny. Biskupství k tomuto datu zprovozní také nové parkoviště. Obora bude mít rovněž novou atrakci – projížďky bryčkou taženou koňmi. Podle nových pravidel bude možné oboru navštívit po celý rok od 7:30 – v dubnu a květnu do 19:30, od června do srpna do 20:30, v září a říjnu do 18:30 a od listopadu do března do 17hod. „K uzamykání obory po setmění vede biskupství trvalé porušování návštěvního řádu lidmi, kteří do obory vstupují v nočních hodinách, ruší oborní zvěř a vystavují se nebezpečí těžkého úrazu ve chvílích, kdy v oboře probíhá odlov zvěře,“ upřesnil mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. Uzamykání obory bude zohledňovat program kulturních akcí, které se během roku konají v oboře a na hradě Hukvaldy. Novinkou pro návštěvníky bude otevření nového odstavného parkoviště, které vybudovalo biskupství v oblasti bývalého hukvaldského dvora. Během turistické sezony bude možné v oboře využít také služby kočího, který na šestimístné bryčce tažené koňmi sveze zájemce o projížďku. V rámci majetkového narovnání mezi státem a církvemi přešla obora v roce 2014 do vlastnictví ostravsko-opavského biskupství. Provoz obory nyní zajišťují zaměstnanci Biskupských lesů. Obora Hukvaldy patří k nejstarším oborám v tuzemsku, první zmínky o obornictví v obci sahají do roku 1567. V oboře je chován muflon obecný, daněk skvrnitý a prase divoké, žije zde i řada dalších zvířat.

Archeologové přepisují dějiny, v Lešné objevili pravěké sídliště
Pravěcí lidé žili v okolí Valašského Meziříčí mnohem dříve, než jsme si mysleli. Dokazují to výsledky archeologického průzkumu, který pracovníci Muzea regionu Valašsko provádějí v průmyslové zóně v lešenské místní části Lhotka nad Bečvou. „Objevili jsme část sídliště z konce doby kamenné, které může pocházet z pátého až druhého tisíciletí před naším letopočtem,“ informuje archeolog Samuel Španihel. „Dosud jsme měli za to, že k nejstaršímu osídlení zde došlo až po roce 1000 před Kristem. Přesnější datování budeme znát po prozkoumání všech nálezů. Jedná se však o první pravěké sídliště v okolí Valašského Meziříčí. Nejbližší osídlení srovnatelného stáří se nacházelo u Kelče,“ dodává. Probíhající průzkum souvisí s chystaným rozšířením sousedního průmyslového podniku. Stavební stroje jsou archeologům doslova v patách, jen o několik desítek metrů dále provádějí skrývku zeminy. Cenný historický nález tvoří zhruba půl metru hluboké jámy se spoustou keramických úlomků. „Jámy mohly sloužit různým účelům,“ uvažuje Španihel. „Pravěcí lidé z nich mohli těžit hlínu na výrobu keramiky nebo omazávání stěn svých proutěných příbytků. Stejně tak je mohli používat k vaření, vypalování keramiky a později i k ukládání odpadu.“ Ze dvou ručně vyhloubených jam už pracovnící muzea vyjmuli několik beden keramických střepů a zbytků hliněné mazanice, které je tady nezvyklé množství. „Část úlomků má jednoduché zdobení. Nejpozoruhodnější nález představuje necelá polovina oblé nádoby ukryté v hroudě hlíny. Po vynětí se rozpadla, ale nebude těžké sestavit ji do původního tvaru,“ vypráví archeolog. Obdobných průzkumů už provedl desítky. Zato jeho pomocník prožívá zcela novou zkušenost. „Je to taková první lekce archeologie. Snažím se postupovat opatrně, volám jej ke každému nalezenému kousku,“ usmívá se pracovník muzea Petr Vašek, jemuž se splnil dávný sen. „Jako kluk jsem si přál něco zajímavého vykopat,“ přiznává. Na budoucím staveništi chtějí archeologové vykopat ještě 5 jam, jež by podle průvodních znaků mohly pocházet z pravěku. „Místo pak důkladně zakreslíme, nafotíme a zaznamenáme jeho přesnou polohu. Tím naše činnost skončí a budou moci začít stavební práce,“ nastiňuje další postup Španihel.

Hrubá stavba kostela v Gutech by mohla stát ještě letos
Ačkoli budování dřevěného kostela v Gutech ještě nezačalo, existuje naděje, že ještě letos bude dokončena hrubá stavba. Podle ostravsko-opavského biskupství, které má přípravu výstavby na starosti, by se mohlo s pracemi na staveništi začít v polovině roku. „Dřevo a šindel na stavbu jsou nachystané,“ podotkl mluvčí biskupství Pavel Siuda s tím, že se o přichystání materiálu postarali v tesařství Papšík na Valašsku. Projekt se dokončuje, ladí se nový interiér – starý totiž kompletně shořel. Kostel z 16.stol. zapálili žháři předloni v srpnu, prakticky ihned se začalo mluvit o tom, že na místě spáleniště vyroste replika kostela. Dřevo pochází z beskydských lesů, například pro výrobu střešních šindelů využilo biskupství smrky z oblasti Bílé. Na konstrukci a stěny kostela se použije jedlové dřevo z Hošťálkové na Vsetínsku. Původně biskupství plánovalo, že by kostel mohl na místě znovu stát 2 roky po požáru, tedy už letos v létě, což se ale nestihne. Příprava projektu se zpozdila i kvůli hledání kompromisu mezi plány biskupství a představou památkové péče. Celkovou škodu za požár soudy vyčíslily na 20mil.Kč. Na vybavení interiéru kostela budou využity peníze z veřejné sbírky, kterou bezprostředně po požáru vyhlásilo město Třinec. Na sbírkovém kontě je přes 3,75mil.Kč. Místo, kde stával vypálený dřevěný kostelík v Gutech. Na jeho místě letos vyroste nový. „Zatím nebyl stanoven termín ukončení. Předpokládáme ale, že sbírka poběží určitě ještě několik měsíců,“ uvedla mluvčí třineckého magistrátu Šárka Szlaurová. Sbírku podpořila i výstava s názvem Gutský kostel ve vzpomínkách, kterou město loni v září uspořádalo společně s Muzeem Těšínska v Knihovně Třinec. Na kostel v Gutech pamatovaly i dva ročníky benefičního koncertu Srdce Evropy, jejichž výtěžky částečně putovaly také na obnovu kostela. Město pomáhá i dalšími způsoby. „Poskytli jsme prostory pro uskladnění trámů, které po požáru zůstaly. Jsou umístěny v bývalé hasičské zbrojnici a mohou tam být tak dlouho, jak bude potřeba,“ doplnila mluvčí magistrátu. Věřící se na místě, kde stával kostelík, scházejí na pravidelných venkovních bohoslužbách. „Kostelík bylo naše „rodinné stříbro“ a srdeční záležitost. Ze všech sil napomáháme k tomu, aby jeho obnova proběhla co nejdříve. I když půjde o repliku, věřím, že si do něj najdou cestu nejen věřící, ale i turisté,“ řekla primátorka Věra Palkovská.

        NOVINKY NA WEBU

        31.03.
        KRÁSY BESKYD na nové doméně
 
        23.03.
        nová trasa č.156
        upgrade sekce Webkamery
 
        06.03.
        nová trasa č.155

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

In-počasí


        POČASÍ

        Sněhové zpravodajství
        Předpověď pro sportovní létání
        Nebezpečí zemědělského sucha
        Předpověď aktivity klíšťat

 

        VODA

        Průtoky v řekách
        Aktuální sjízdnost řek
        Teploty vody v nádržích
        Kvalita vody ke koupání ZL
        Kvalita vody ke koupání MS
        Povodí Odry s.p.
        Povodí Moravy s.p.        MEDIA

        TV Polar
        TV Beskyd
        TV Kopřivnice
        Český rozhlas Ostrava

        noviny Deník FM
        noviny Deník NJ
        noviny Deník VS
        noviny Deník ZL

 

        AUDIO A VIDEO POŘADY

        18.04.
        stavba kostela v Gutech začne v létě
        hukvaldská obora se bude zamykat
        co tábor ve Vyšních Lhotách?

        11.04.
        medvědi bez hranic
        autobus na Lysou horu
        medvěd dostal telemetrický obojek
        riziko trhání medvědího česneku
        na Horečkách vítali ptáky

        04.04.
        rys Bronislav si našel galánku
        Velký Javorník v předjaří
        17 pytlů odpadu na cyklostezce
        Luhačovice uspěly v cestovním ruchu
        žrout vytváří krásné louky
        Hostýnské vrchy za jarní rovnodennosti

        28.02.
        beskydský medvěd dostane obojek
        podaří se medvěda odchytit?
        tip na výlet do pivovar Radegast
        pro a proti Stezka Valaška

        21.03.
        kůrovec likviduje turistické značení
        Razula končí lyžařskou sezónu
        na kopcích vzplanou ohně

        14.03.
        vzpomínky na začátek okupace ve FM
        posádka Czajánkových kasáren se vzepřela
        Česko jako první vymýtilo africký mor

        07.03.
        Libušín bude dokončen letos
        ve skanzenu se natáčí pohádka
        ochránci přírody kritizují kameramana
        túra na ondřejnickou Skalku

        28.02.
        video medvěd vs. divočák v Beskydech
        skokanské můstky na světovou úroveň
        o negativech existence Stezky Valaška
        tip na výlet okolo Gírové
        nová lanovka ve ski Severka
        Valašsko v korejské televizi
        Vizovice ožijí masopustem        DOPRAVA

        Jízdní řád IDOS
        Aktuální dopravní info
        Skibus Ova - Bílá - Bumbálka - Rožnov
        Skibus Ova - Rožnov - Vel. Karlovice
 

        UŽITEČNÉ ODKAZY

        Horská služba Beskydy
        Klub Českých Turistů
        Lesy ČR
        ČSOP
        Velké šelmy
        Hlasy ptáků a zvířat
        Atlas hub
        Atlas rostlin
        Geocaching
        Beskydská běžkařská magistrála
        Hostýnská běžkařská magistrála

 

        MAPY

        turistická mapa Beskyd na Mapy.cz
        mapa Beskyd na Google.com
        mapa ČR z roku 1955
        mapa ČR z let 1836-1852
        katastrální mapa ČR
        Google Earth ke stažení
        mapa CHKO Beskydy
        zóny v CHKO Beskydy
        ptačí oblast Beskydy
        ptačí oblast Horní Vsacko
        turistická mapa SR