Nazdar Beskyďáci!                                                                                               Aktualizováno: 16.9. 2020

Stavba kostela v Gutech je stále lákavou turistickou atrakcí
Jen málokdo, kdo kolem projíždí autem či na kole, se nezastaví, aby si neprohlédl novotou zářící dřevěný kostel v třinecké části Guty. Ano, ten, který tam od začátku prázdnin tesaři z Valašska skládali na místě toho původního, který před třemi lety vinou třech mladých žhářů vyhořel. Ne že se zastaví, někteří sem dokonce přijíždějí záměrně. Například Walicovi se sem vypravili z nedalekého Třince. Pečlivě si prohlížejí nákresy a informace ke stavbě umístěné na plotě. „Zajímavé,“ říká při pohledu na nákresy stavby Zdeněk Walica. Jeho žena si čte o historii kostela Božího Těla, který tu stával už od 2.pol. 16.stol. Občas si protře slzavé oči a zavzpomíná. „Je to hrozné, co se stalo. Ale jsem ráda, že tu bude nový kostel, protože jsem sem na mše chodívala a těším se, že budu zase,“ říká 76-letá žena. Jan Gryga je zdejší rodák, usedlík a zdůrazňuje, že evangelík. „Já chodím do našeho zděného kostela, ale tady ten mám taky v srdci, byť byl a bude katolický. Od dětství jsem tady chodíval na poutě a později i na společenské akce,“ říká. Když jde kolem, zastaví se a sleduje, jak obnova probíhá. „Sledujeme, jak roste. Ale už nikdy to nebude ten, co býval. Vevnitř historické malby a to ostatní, původní,“ říká Alois Kos z nedalekých Oldřichovic. Kostel v Gutech navštěvuje od dětství a na hřbitůvku tu má pochovány příbuzné. Minulý týden proběhl na stavbě kontrolní den. Papšíkovi tesaři, deset chlapů a dva brigádníci, dělají v Gutech od počátku prázdnin. „Teď o tom mluvíme, jako by to byla hračka. Ale jsme zničení, jak psi...“ poznamenává šéf tesařské firmy z Hošťálkové Antoním Papšík mladší, který na středečním kontrolním dni stavby pečlivě obcházel okolo. Vysvěcení repliky předpokládá v květnu příští rok a čeká také účast biskupa.

Kaplička na Ondřejníku prochází velkou opravou
Romantická kamenná kaple sv. Antonína Paduánského na Ondřejníku, postavená v roce 1933 manželi Látalovými z Ostravy, se dočká rekonstrukce. Kapličku na Ondřejníku, která je oblíbeným místem turistů, čeká od září do konce října výrazná oprava. Měnit se bude střešní krytina a současný plech bude nahrazen mědí a modřínovým šindelem, dojde také k opravě spár kamenného zdiva, schodu ve vstupu do kaple, kompletní interiérové opravě zdiva a výmalbě, kaplička bude mít také nový hromosvod a kovovou bránu. „Kaplička je od ledna 2019 v majetku města a na její opravu jsme získali dotaci. Věříme, že tento velmi oblíbený turistický cíl bude opět v plné parádě zdobit severní vrchol Ondřejníku,“ doplnila Helena Pešatová, starostka města Frýdlant nad Ostravicí. Kaple je poměrně mladou stavbou. Byla vystavěna v rámci výstavby nového a moderního horského hotelu Solárka z let 1932–33, který nechali vystavět manželé Oldřich a Františka Látalovi z Moravské Ostravy. Solárka se měla stát moderním hotelem v horském prostředí, který by splňoval všechny požadavky na pohodlný avšak stylový pobyt na horách. A aby majitelé dodali okolí svého hotelu romantičtější ráz, vystavěli v roce 1933 v jeho blízkosti kapli pojmenovanou na počest největšího příznivce turistiky na Ondřejníku prof. Antonína Uřídila z Brna. Socha sv. Antonína Paduánského se nachází uvnitř kaple, která byla vystavěna z kamene na čtvercovém půdorysu. Svatý Antonín byl františkánským mnichem, teologem a kazatelem. Narodil se do zbožné šlechtické rodiny, jeho původní jméno bylo Fernandéz, a v 15 letech vstoupil do řádu augustiniánů v Lisabonu. Později žil v klášteře v Coimbře, a získal značné teologické vzdělání. Ačkoliv slavný hotel Solárka 28. září 2002 vyhořel a jeho trosky byly až ke kamenné podezdívce zbourány, kaple sv. Antonína dál shlíží do údolí a vypráví o bývalé slávě turistiky na Ondřejníku. Novodobí turisté mohou aktuálně na vrcholu Ondřejníku využít k pohoštění a odpočinku Roubenku Ondřejníček, která pod vrcholem byla vybudována před pěti lety. Ondřejník i přesto, že nefunguje Solárka, je stále oblíbeným místem a turistickou dominantou regionu.

Cyklisté společně ukončí sezonu na stezce Bečva
Dubnové zahájení sezony na Cyklostezce Bečva bylo kvůli koronavirové pandemii zrušeno. Partnerská města, jimiž stezka prochází, se proto rozhodla za podpory spolku Cyklostezka Bečva uspořádat společnou vyjížďku alespoň k ukončení sezony. Uskuteční se v sobotu 19.9. dopoledne. „Z Valašského Meziříčí, kam by měli dorazit i cyklisté z Rožnova pod Radhoštěm, vyrazí peloton směrem ke Vsetínu v 9:00 hodin ráno. Ke splavu na vsetínské Ohradě by měl dorazit krátce před desátou. Odtud se pak vyjíždí směrem k Halenkovu přesně v 10:00 hodin,“ přiblížil vsetínský místostarosta Pavel Bartoň. Ve sportovním areálu u halenkovského fotbalového hřiště bude pro všechny připravený program, jehož součástí je ve 12:30 hodin losování tomboly. Losovat se budou registrační kartičky, jež účastníci obdrží na startu spolu s upomínkovým předmětem, oplatkem a poukazem na drobné občerstvení. „V programu se cyklisté mohou těšit na prezentaci Českého červeného kříže, městské policie či střediska volného času Alcedo. Vypůjčit a vyzkoušet si bude možné minikolo, minitandem, klokaní boty a velociped. Dětem pak bude k dispozici skákací hrad,“ vyjmenoval místostarosta Bartoň. Pro ty, kteří se necítí na dlouhou trasu, je připraven cyklobus. Z Valašského Meziříčí do Vsetína odjíždí v 9:15 hodin. Také z Halenkova pojede po ukončení akce cyklobus do Vsetína a Valašského Meziříčí. Cyklobus po odjezdu z Halenkova počká na Vsetíně na cyklisty, kteří přijedou z Halenkova po cyklostezce. Rezervace cyklobusu je nutná na e-mailu dobesova.mikroregion@gmail.com nebo na telefonu 571 674 339.

Značka Radegast podporuje mokřady v Beskydech, dobrovolníci uklízeli Plucnarku
Za podpory pivovaru Radegast pečují odborníci z Českého svazu ochránců přírody o mokřady v Beskydech. Další na řadě byl mokřad v oblasti Plucnarka na Čeladné. Pravidelné čištění a uklízení mokřadů je velmi potřebné, protože mokřady pomáhají k lepšímu zadržování vody v krajině. V Čeladné na Plucnarce se ochranáři a dobrovolníci postarali o podmáčenou louku se systémem tůní v hlubokém a na vodu stále ještě bohatém údolí Podolánky. „Je skvělé vidět, že se tento mokřad pomalu zlepšuje, zachycuje větší množství vody, a poskytuje tak místo pro stále více rostlin a živočichů,“ uvedl Marek Grabovský, manažer značky Radegast. Ta čištění mokřadů v Beskydech maximálně podporuje. Další akce tohoto typu se mají uskutečnit v říjnu. „Pod Pustevnami v údolí Kněhyně budeme vytvářet nové tůně. Na místech, která jsou podmáčená a nerostou na nich vzácné rostliny, vytvoří tůně přirozené prostředí pro vodní zvířata, jako jsou například čolci,“ prozradil Vojtěch Bajer, předseda organizace ČSOP Salamandr, která pečuje o krajinu Beskyd a okolí. Informace o říjnové dobrovolnické akci budou zveřejněny na webu ČSOP Salamandr. Tam se zájemci také dozví, jak se na pomoc s vytvářením tůní přihlásit.

Houbaři v půli září. Tu a tam hody, jinak totální půst
Tohle je bezesporu nejzvláštnější houbařská sezóna v novém tisíciletí. Jedni naříkají, druzí - ovšem spíše severněji od Vizovic - jásají. Většina ale tvrdí, že takhle prázdné lesy snad ještě neviděli. A na vině přitom není žádné velké sucho... Zatímco například ve Velkých Karlovicích a pak dál do Beskyd se urodilo poslední dobou moře pravých hřibů, jinde je to bída na druhou. „Moje žena je tak pěkná, že se jí prostě hříbky musely ukázat,“ smál se Milan Novák, jehož paní Kateřina našla ve Velkých Karlovicích báječnou nadílku stovek praváků. Třeba u sousedů na Bílé, Starých Hamrech nebo v okolí Ostravice je hřiby doslova posetý les, na Zlínsku je ale situace úplně opačná. „My jsme měli s dcerou Monikou asi veliké štěstí. V okolí Vítové, kam tradičně vyrážíme za pěknými úlovky, jsme si mohli natrhat tak maximálně ostružiny. Už jsme šly k autu a naráz v mechu neuvěřitelná podívaná, dva nádherné obří hřiby, ale jinak zase nic, vůbec nic,“ popisuje situaci Hana Urbancová ze Zlína. Karel Srnec z Napajedel má svá oblíbená místa v okolí Provodova a Březůvek. Je mimořádně zkušený. „Dá to fakt hodně hledání, najdu vždy jen pár praváků na osvědčených místech, tak prázdné lesy opravdu nepamatuji. Rostou jenom bedly, snad se ještě dočkáme dobrých časů, pořád v to věřím, objevil jsem pár mladých hříbků, doufám prostě pořád.“ Každopádně zatím platí, že houbařská naděje umírá poslední, ale je také pravda, že právě teď by na Zlínsku měli být znalci hub v nejlepším. A to tedy nejsou ani náhodou. „U nás ve Chřibech je to totéž,“ stěžuje si zkušený milovník lesa Vojtěch Luža z Velehradu. Stejného názoru je 10 dnů před startem tradiční houbařské výstavy Alena Filípková ze Salaše, která ale také nehází houbařský košík do kouta.

Ve Valašském Slavíně bude uložena urna Dany Zátopkové
Ve Valašském Slavíně v areálu Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm se uskuteční oficiální rozloučení a uložení urny Dany Zátopkové. Událost je naplánována na pátek 18.9., sdělila mluvčí města Petra Graclíková. Oficiální rozloučení s olympioničkou Danou Zátopkovou je připraveno na pátek 18.9. v 16:00 hodin. Od 15:00 hodin bude pro veřejnost vstup do areálu muzea zdarma tak, aby se mohl rozloučení s Danou Zátopkovou zúčastnit kdokoliv. Jelikož Dana Zátopková zesnula na jaře roku 2020 ve věku 97 let v období, kdy bylo zakázáno se scházet ve větším počtu lidí, byl její pohřeb zorganizován pouze v komorním duchu. Atletická legenda Dana Zátopková navštěvovala Rožnov pod Radhoštěm pravidelně a byla u mnoha důležitých událostí, jako bylo například oficiální otevření atletického areálu Dany Zátopkové. V pátek 18.9. bude od 15:00 hodin otevřen areál Dřevěného městečka pro veřejnost zdarma a připravena je cimbálová muzika, kterou měla Dana Zátopková velmi v oblibě. Na rozloučení nebudou chybět také zástupci Českého olympijského výboru a její přátelé, kteří se s ní chtějí rozloučit. Uložení ostatků vedle jejího manžela se uskuteční na hřbitově Valašský Slavín. Následující den 19.9. se bude konat tradiční závod rodným krajem Emila Zátopka. „Dana Zátopková byla velmi energická žena a vše kolem ní bylo vždy naplněno smíchem. Tohle setkání či rozloučení by nemělo být o smutku, ale o vzpomínání na Danu s úsměvem. Zvu všechny, kteří měli Danu rádi, aby si v pátek odpoledne udělali čas a přišli na Danu Zátopkovou společně s námi zavzpomínat,“ uvedl starosta města Radim Holiš.


        NOVINKY NA WEBU

        25.08.
        nová trasa č.28
        upgrade profilu rozhledny Doubrava
 
        30.07.
        nová trasa č.168

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

In-počasí


        POČASÍ

        Sněhové zpravodajství
        Předpověď pro sportovní létání
        Nebezpečí zemědělského sucha
        Předpověď aktivity klíšťat

 

        VODA

        Průtoky v řekách
        Aktuální sjízdnost řek
        Teploty vody v nádržích
        Kvalita vody ke koupání ZL
        Kvalita vody ke koupání MS
        Povodí Odry s.p.
        Povodí Moravy s.p.        MEDIA

        TV Polar
        TV Beskyd
        TV Kopřivnice
        Český rozhlas Ostrava

        noviny Deník FM
        noviny Deník NJ
        noviny Deník VS
        noviny Deník ZL

 

        AUDIO A VIDEO POŘADY

        16.09.
        u Zlína zahlédli medvěda

        10.09.
        muklovská pouť na Hostýně

        04.09.
        Důl Frenštát bude zlikvidován
        Velké Karlovice
        Hostýnské vrchy projekt 13
        úklid mokřadu na Plucnarce

        20.08.
        rybníku v Návsí praskla hráz
        tip na výlet: Lysá hora a Řečice
        tip na výlet: hřebenem Vizovických vrchů
        mokřad Hutě uklizen
        vsetínská hvězdárna slaví výročí

        13.08.
        turistické info k trojmezí u Hrčavy
        proběhlo pozorování Perseid
        unikátní výstava k obnově Libušína

        05.08.
        začala okurková sezóna

        30.07.
        komentované prohlídky výrobny bryček
        slavnostní otevření nového Libušína        DOPRAVA

        Jízdní řád IDOS
        Aktuální dopravní info
        Cyklobus VM - Pustevny - Bumbálka
        Cyklobus Rožnov - Soláň - Vel. Karlovice
        Cyklobus Rožnov - Soláň - Nový Hrozenkov
        Cyklobus Vsetín - Liptál - Zlín
        Cyklobus Vsetín - Halenkov - Soláň - Podťaté
        Cyklobus ZL - Lukov - Troják - Bystřice p.H.

 

        UŽITEČNÉ ODKAZY

        Horská služba Beskydy
        Klub Českých Turistů
        Lesy ČR
        ČSOP
        Velké šelmy
        Hlasy ptáků a zvířat
        Atlas hub
        Atlas rostlin
        Geocaching
        Beskydská běžkařská magistrála
        Hostýnská běžkařská magistrála

 

        MAPY

        turistická mapa Beskyd na Mapy.cz
        mapa Beskyd na Google.com
        mapa ČR z roku 1955
        mapa ČR z let 1836-1852
        katastrální mapa ČR
        Google Earth ke stažení
        mapa CHKO Beskydy
        zóny v CHKO Beskydy
        ptačí oblast Beskydy
        ptačí oblast Horní Vsacko
        turistická mapa SR