Nazdar Beskyďáci!                                                                                               Aktualizováno: 17.10. 2019

Obnovují mokřady, aby pomohli churavějící krajině
Dlouhá léta to bylo zarostlé a vyschlé místo ukryté v lesíku poblíž Rožnovské Bečvy ve valašskomeziříčské městské části Hrachovec. Nedávno sem přišli lidé s technikou, bujný porost vymýtili a někdejší mokřad znovu vyhloubili. Teď už se jeho 7 tůní pozvolna plní vodou z nehlubokého spodního pramene. „Původně tudy tekla řeka, ale za první republiky ji narovnali. Ještě na konci 50.let to bylo její slepé rameno. Koryto zanesla zemina spláchnutá z okolí a sucho nakonec vysálo i vodu. Zůstaly jen buřeň a náletové stromy,“ vzpomíná ekolog Milan Orálek. Kvůli dlouhodobému suchu a nevhodnému zemědělskému hospodaření v naší přírodě citelně chybí voda. Přirozeným způsobem, jak ji zadržet, je obnova dřívějších mokřadů. Ochránci přírody z Valašského Meziříčí spojili síly s kolegy z Čadce a v obou regionech chtějí v příštím roce a půl vrátit do krajiny 40 vodních ploch. Z evropských fondů na to dostali 4mil.Kč. „Mokřady neustálým odpařováním vody i v parných dnech zvlhčují okolní vzduch. Kromě toho jsou mnohdy posledním útočištěm živočichů, kteří jsou na vodní prostředí vázaní rozmnožováním nebo životem, například čolků, žab, šídel a vážek. Proto i břehy nově vyhloubených ploch jsou mírně svažité, aby voda byla pro živočichy snadno a bezpečně přístupná. Také slouží k napájení lesní zvěře,“ připomíná jejich význam Orálek, který je vedoucím projektu. Opětovně vyhloubený lesní mokřad v Lešné plní zároveň funkci protierozní nádrže. Usazuje se v něm zemina odplavená z míst zasažených těžbou dřeva napadeného kůrovcem. Místní radnice snahu ochránců přírody vítá. „I když je to jenom malý krok ke zlepšení nepříznivého stavu,“ uvědomuje si starosta Jaromír Zavadil. „Také my se snažíme obnovovat lesní tůně a remízky, připravujeme i budování suchých poldrů. Často ale narážíme na nepochopení soukromých vlastníků pozemků,“ posteskl si starosta. Valašští ochránci přírody letos na podzim vyhloubili 8 tůní. Zbývajících 18 mokřadů musí počkat. „Vedoucí projektu, hydrobiolog Miloš Holzer, rozhodl, že je třeba bagrování odložit na zimu, až se v nich dočasně zastaví život,“ informuje Orálek.

Eliška si na dálky ještě netroufá
Eliška je jediné mládě orla skalního narozené v letošním roce v České republice a i nadále se zdržuje zejména v místě svého narození v Oderských vrších. Přesné místo ochránci přírody z logických důvodů tají. „Nejčastěji se pohybuje v prostoru 5x5km od hnízda. Nejdelší zálety měla od hnízda do přibližně 15km vzdálených lokalit. Je to vůbec prvně a pro nás nesmírně zajímavé, kdy můžeme sledovat osamostatňování mláděte orla skalního od rodičovského páru,“ informují odborníci z bartošovické záchranné stanice na Novojičínsku, kteří realizují již 10 let projekt Návrat orla skalního do České republiky. Ornitologové letos poprvé mláděti na hnízdě nasadili nožní vysílačku na systému GPS/GM. Mapa ukazuje zálety mladé orlice ze svého hnízdiště v Oderských vrších. „Zatím je vývoj Elišky bezproblémový, což je samozřejmě potěšující. Pevně doufáme a věříme, že se ji i nadále podaří vyhýbat nástrahám spojeným především s člověkem a jeho možnými negativními aktivitami,“ přejí si nejen ornitologové.

Nová kniha přibližuje obživu Valachů za posledních 10 let
Filozofická fakulta Ostravské univerzity a Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vydávají druhý díl úspěšné publikace, která mapuje kulturu a historii na Valašsku. Tentokrát se autoři zaměřili na proměny způsobů obživy tamních obyvatel za posledních 100 let. Kniha vyšla v srpnu letošního roku pod názvem Valašsko – historie a kultura II: Obživa. Podíleli se na ní Svatava Urbanová, Lumír Dokoupil, Jakub Ivánek a Pavel Pumpr. Ve středu 16.10. knihu slavnostně představili v konferenčním sále vstupní budovy rožnovského Národního muzea v přírodě. Publikace obsahuje 36 studií odborníků zastupujících 5 vědních disciplín (etnografie, historie, jazykověda, literární historie a dějiny umění). „Čtenáři se v ní dočtou například o plodinách, které se kdysi na Valašsku pěstovaly a konzumovaly, o pracovním oděvu starých Valachů, tradičních přivýdělcích, mezi něž patří třeba malování velikonočních vajec, či magických formulích zaříkávačů zajišťující ochranu před nepřízní počasí,“ přiblížil Stanislav Janalík z Centra marketingu a komunikace Ostravské univerzity. Své místo mají v knize i jazykovědné příspěvky zkoumající vyjadřování dnešních obyvatel Valašska s ohledem na stravu, ale také obraz práce na Valašsku v literatuře či výtvarném umění. Nechybí ani studie věnované důležitým podnikům v regionu či vývoji obyvatelstva. Knihu doprovází bohatá obrazová příloha a také DVD s dokumentárním filmem Říkejte mi strýcu od Aleše a Víta Smrčkových, který představuje tradiční způsob svážky dřeva na pěších saních ve vyprávění pamětníka z Velkých Karlovic. Kolektivní monografie vychází z příspěvků přednesených na vědecké konferenci konané vloni v květnu v rožnovském skanzenu. Akce po pěti letech navázala na stejnojmennou konferenci z roku 2013 a završením bylo vydání knihy Valašsko – historie a kultura I. o rok později. „Zatímco první ročník a navazující publikace se věnovaly šíře postaveným otázkám svébytnosti valašského regionu, druhé pokračování již mělo vymezený okruh zkoumání, tedy způsoby obstarávání obživy na Valašsku v různých historických údobích i stravu Valachů v minulosti a současnosti,“ doplnil Stanislav Janalík.

Nová cyklostezka propojí Vendryni s Třincem
Cyklostezka v délce 1,4km povede od polské základní školy ve Vendryni až k parkovišti před Nemocnicí Třinec. Vybudování cyklostezky zvýší bezpečnost chodců a cyklistů, kteří se dosud pohybují mezi sídlištěm Sosna a Vendryní po frekventované a neosvětlené silnici. Nová cyklostezka by měla být 3m široká a osvětlená a povede ve směru od Vendryně po pravé straně silnice. Polovina bude vyhrazena pro cyklisty a bruslaře, druhá část bude sloužit chodcům. Část cyklostezky v délce 150m se nachází v katastru města Třince. „Stavba cyklostezky si vyžádá dvě přemostění. První v lokalitě Loučky, v místě, kde se odbočuje na cvičák, a druhé u Černého potoka poblíž sídliště Sosna,“ sdělil Raimund Sikora, starosta Vendryně. Stavba cyklostezky lidem usnadní pohyb mezi Třincem a Vendryní a je jedním ze stěžejních cílů obce. „Nejpozději do konce dubna příštího roku chceme mít všechny podklady, včetně stavebního povolení s nabytím právní moci, abychom se mohli ucházet o dotaci na realizaci projektu,“ doplnil Raimund Sikora.

        NOVINKY NA WEBU

        15.09.
        upgrade textu trasy č.96
 
        21.08.
        upgrade trasy č.80

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

In-počasí


        POČASÍ

        Sněhové zpravodajství
        Předpověď pro sportovní létání
        Nebezpečí zemědělského sucha
        Předpověď aktivity klíšťat

 

        VODA

        Průtoky v řekách
        Aktuální sjízdnost řek
        Teploty vody v nádržích
        Kvalita vody ke koupání ZL
        Kvalita vody ke koupání MS
        Povodí Odry s.p.
        Povodí Moravy s.p.        MEDIA

        TV Polar
        TV Beskyd
        TV Kopřivnice
        Český rozhlas Ostrava

        noviny Deník FM
        noviny Deník NJ
        noviny Deník VS
        noviny Deník ZL

 

        AUDIO A VIDEO POŘADY

        17.10.
        objevujte krajinu z rozhledem
        o Svatém Hostýně

        10.10.
        rekontrukce centra Kopřivnice se odkládá
        medvědice Ema přišla o obojek

        03.10.
        nevšední minulost kostela v Kunčicích
        75 let od zmizení Rudolfa Jelínka

        27.09.
        stavba repliky kostela na zkoušku
        lyžařský klub vs. ochránci přírody

        22.09.
        vlci zabili 13 ovcí na Jablunkovsku
        Baťovy závody slaví 125 let
        novinky v opravném domě Leoše Janáčka
        hukvaldská obora má dlouhou tradici
        historie kostela v Bystřici nad Olší

        13.09.
        letošní turistické novinky
        vlčí hlídky slaví 20.sezónu
        houby jedlé nebo nejedlé?!
        čím nám prospívá cykloturistika
        návštěvnost frenštátského aquaparku
        hasiči zlepšují ochranu památek

        05.09.
        stavba kostela v Gutech se odkládá
        historie jablunkovského kláštera
        radary zvýší bezpečnost v Beskydechs

        30.08.
        poznáte jedlé a nejedlé houby?
        lidé nosí klíšťata do laboratoře
        od jablunkovského incidentu uběhlo 80 let
        kvůli hlodavcům přibývá zmijí
        sanatorium bylo i lazaretem
        secesní vizovická sokolovna
        procházka bývalým vsetínským pivovarem
        výroba dřevěných hrábí        DOPRAVA

        Jízdní řád IDOS
        Aktuální dopravní info
        Cyklobus VM - Pustevny - Bumbálka
        Cyklobus Rožnov - Soláň - Vel. Karlovice
        Cyklobus Rožnov - Soláň - Nový Hrozenkov
        Cyklobus Vsetín - Liptál - Zlín
        Cyklobus Vsetín - Halenkov - Soláň - Podťaté
        Cyklobus ZL - Lukov - Troják - Bystřice p.H.

 

        UŽITEČNÉ ODKAZY

        Horská služba Beskydy
        Klub Českých Turistů
        Lesy ČR
        ČSOP
        Velké šelmy
        Hlasy ptáků a zvířat
        Atlas hub
        Atlas rostlin
        Geocaching
        Beskydská běžkařská magistrála
        Hostýnská běžkařská magistrála

 

        MAPY

        turistická mapa Beskyd na Mapy.cz
        mapa Beskyd na Google.com
        mapa ČR z roku 1955
        mapa ČR z let 1836-1852
        katastrální mapa ČR
        Google Earth ke stažení
        mapa CHKO Beskydy
        zóny v CHKO Beskydy
        ptačí oblast Beskydy
        ptačí oblast Horní Vsacko
        turistická mapa SR