Nazdar Beskyďáci!                                                                                               Aktualizováno: 20.6. 2019

Rysům se pod Lysou horou daří, dokládají to i fotopasti
11 dospělých rysů, minimálně 1 vlčí pár a 3 až 4 medvědi se aktuálně v Beskydech pohybují na česko-slovenském pomezí. Potvrdil to systematický monitoring velkých šelem, který s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek provádí Hnutí DUHA ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Beskydy. Při výzkumu pomáhají také fotopasti. Na jaře 2009 byl v okolí Lysé hory vyfocen rys Saša, první fotograficky zdokumentovaný divoce žijící rys v CHKO Beskydy. Hnutí DUHA sleduje lokalitu nepřetržitě už 10 let, fotopasti tam zaznamenaly 51 návštěv rysů a minimálně 14 různých jedinců. „Fotopasti nám umožnily sledovat přesné počty rysů i jejich obdivuhodné životní příběhy. Za 10 let jsme získali přes 6800 snímků rysů a víme tedy, že populace rysů se v Beskydech i v Javorníkách pravidelně rozmnožuje, rovnováha je však křehká, rysi svůj výskyt především v Moravskoslezských a Vsetínských Beskydech nerozšiřují navzdory existenci vhodných biotopů,“ uvedl Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy z Hnutí DUHA Olomouc. Nejdéle sledovanými rysicemi jsou samice Heřmína a Draža. Heřmína se poprvé nafotila se svými třemi sourozenci a matkou Karinou v říjnu 2010 ve východní části Javorníků, Draža v okolí Lysé hory v prosinci 2010, rovněž jako kotě. Teď by měly opět vychovávat potomky. „Technika nám umožňuje získat nové informace o biologii rysů. Je známo, že okrajové populace šelem mohou být ohroženy příbuzenským křížením. Tento neduh odhalily genetické analýzy také u rysů v beskydské oblasti. Příčinou je nízký počet dospělých zvířat, což souvisí i s lidskými aktivitami,“ zmínila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy například pytláctví a zhoršené migrační možnosti rysů ze Slovenska do Beskyd vlivem rostoucí zástavby a dopravy. „Určitým řešením by snad mohlo být „oživení“ beskydské rysí populace o jednoho až dva rysy ze vzdálenější karpatské oblasti,“ doplnila Dana Bartošová.

Skupinku mladých turistů zasáhl v Beskydech blesk
Čtyři posádky Záchranné zdravotnické služby Moravskoslezského kraje včetně letecké s vrtulníkem, zasahovaly ve čtvrtek 20.6. odpoledne v Beskydech u hromadného zasažení bleskem. Událost v horském terénu mezi Ostravicí a Lysou horou byla operátorům záchranné služby nahlášena po čtvrt na dvě. Na pomoc se sjely týmy z výjezdových základen Frenštát pod Radhoštěm, Frýdlant nad Ostravicí a Nošovice. Záchranáři i při této události úzce spolupracovali s Horskou službou Beskydy. Posádky ZZS ošetřovaly skupinu pěti osob, které byly během horské turistiky zasaženy účinkem blesku, jenž udeřil do blízkého stromu. 17-letý mladík měl po zásahu spálený oděv a utrpěl popáleniny prvního až druhého stupně v oblasti trupu. "O rok mladší chlapec byl úderem blesku sražen k zemi, zasahující lékař u něj zjistil stopy po zásahu, neutrpěl však popáleniny. Dívka stejného věku byla po působení účinků blesku otřesená a prochladlá, posádky ZZS ji zajistily tepelný komfort. Žena ve věku 19 let byla rovněž otřesena, bez vnějších známek zranění. 50-letá žena byla úderem blesku podle všeho odhozena a při pádu na zem si poranila hlavu. Byla krátce v bezvědomí, se záchranáři však již později v kontaktu," uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl. Všem pěti pacientům byla poskytnuta přednemocniční neodkladná péče, týmy ZZS je poté transportovaly do zdravotnických zařízení. Mladík s popáleninami byl přepraven na urgentní příjem FN Ostrava, další čtyři pacienti do frýdecko-místecké nemocnice, a to na interní, úrazovou ambulanci a centrální příjem nemocných.

Ovocnáři: Loňský superúrodný rok se opakovat nebude
Loňský z pohledu ovocnářů mimořádně úrodný rok se letos opakovat nebude. Jak uvedli oslovení pěstitelé, o tom, kolik ovoce sadaři či lidé ze svých zahrádek sklidí, bude rozhodovat i to, jak pilně budou své stromy zalévat. O tom, že úroda bude letos slabší než v loňském mimořádně vydařeném roce, ovocnáři nepochybují. Přestože jsou ve svých prognózách spíše opatrní, uvádějí, že úroda by také letos mohla být slušná. Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík uvedl, že proti loňsku je sice úroda opožděná, ale v porovnání s běžnými lety je vývoj srovnatelný. „Jahody už se naplno sbírají, sběr třešní je někde v třetině, ještě 3 týdny bude minimálně pokračovat. Už příští týden by se na Moravě mohly začít sbírat meruňky. Spíše v Čechách letos úrodě uškodily jarní mrazíky, ovocnáři na Moravě by škody mohli mít jen místně a daleko menší,“ dodal předseda Ovocnářské unie ČR. Ostravská zahrádkářka Ludmila Müllerová uvedla, že je logické, že po loňské mimořádné úrodě budou některé ovocné stromy takzvaně odpočívat a úroda bude slabší. „To je tak v přírodě obvyklé. Přesto se mi zdá, že třeba jablka i švestky zatím nevypadají špatně. Ořechy hodně opadaly, jejich kořeny jdou hodně do hloubky, a protože klesá hladina spodní vody, tak jim chybí právě vláha,“ vysvětlila zahrádkářka s tím, že pokud bude nadále panovat současné suché a slunečné počasí s vysokými teplotami, bude o úrodě hodně rozhodovat to, jak pečlivě budou lidé své stromy zalévat. Dalším nebezpečím, které ovoci hrozí, jsou podle ní prudké bouřky a kroupy. O tom, že loňský mimořádný rok se opakovat nebude, už v současnosti ví i pan Pavel ze Slezské Ostravy, který se na své zahradě stará o 12 jabloní, 4 švestky, 3 hrušně, 2 třešně a také ořešák. „Ještě před měsícem to nevypadalo špatně. Pak ale v průběhu dvou nocí opadaly drobné třešně a švestky. Hrušky mi letos nevykvetly vůbec a ořechů mám na stromě tak do stovky. Loni jsem ze stejného stromu sklidil skoro 15 kilo vlašských ořechů,“ vypočítává pan Pavel. Nejslibněji podle něj tak letos vypadají jablka. „Těch jsem přitom v loňském superúrodném roce neměl až tolik, co sousedé. Tak si to třeba vynahradí letos,“ dodal zahrádkář.

Začala sklizeň raných brambor a ceny pomalu klesají
Brambory, jídlo chudých. Známé rčení naskočilo v posledních měsících mezi regály málokomu. Cena za kilogram vystřelila ke 30kg. Oproti loňsku podražily na dvojnásobek. Na zdražení se podepsalo sucho a slabší úroda. Asi o 15%. „Zásoby českých brambor došly a v posledních měsících jsme byli zcela závislí na dovozu ze zahraničí,“ uvedl místopředseda Českého bramborářského svazu Vlastimil Rasocha. Dodal, že letošní sklizeň raných brambor, která nedávno odstartovala, vypadá slibně. „Cenu si netroufám odhadnout, jde dolů. Nyní je to kolem 20 až 25 korun za kilogram. Uvidíme, jak bude sklizeň v pokračovat. Kdybychom museli brambory dovážet ještě teď, zaplatili by za ně lidé dvojnásobek současné ceny,“ upřesnil. Podle dat Českého statistického úřadu se loni u nás brambory pěstovaly na zhruba 23 tisících hektarech a urodilo se na nich přes 583 tisíc tun brambor. Přitom v roce 2007 bylo touto plodinou v České republice osázeno téměř 32 tisíc hektarů polí a sklidilo se z nich přes 820 tisíc tun brambor. Ze statistik vyplývá, že za rok sní člověk u nás v průměru 65kg brambor. Podle odborníků si asi třetinu produkce přitom dokáží vypěstovat drobní zemědělci nebo lidé doma na zahrádkách. Jedním z nich je Pavel Mudra, který koupil dům se zahradou v Bukovině na Blanensku. Tam pěstuje i ovoce a zeleninu. „Pro brambory se má chodit do sklepa a ne do obchodu. Chuť i kvalita jsou úplně někde jinde. Proč bych dával za kilo brambor z Francie 30Kč, když mám vlastní,“ řekl muž. Vlastimil Rasocha tvrdí, že pěstování brambor je pro zemědělce nákladné a také obtížné. Proto dávají raději přednost jiným plodinám. Jeho slova potvrdila například jednatelka společnosti Lukop z Tasovic na Znojemsku Dagmar Prekopová. V minulosti měl podnik brambory na 150ha nyní na sedmi. „Pěstování brambor jsme postupně omezili. Je to velmi nákladné a výsledek nejistý. Měli jsme problémy sehnat lidi na práci a výpomoc při sklizni. Na poli nechtějí pracovat už ani cizinci z východu,“ poznamenala Prekopová. Na hodnocení letošní úrody je podle ní brzy. Dodala, že ve vlastní prodejně mají nyní rané brambory za 22Kč za kilogram.

Městem nejpřátelštějším k cyklistům je Rožnov
Cykloměsto roku 2019. Takový titul získal v soutěži o město nejpřátelštější cyklistům Rožnov pod Radhoštěm. O vítězství rozhodovali účastníci letošní výzvy Do práce na kole a také analýza přístupu samotného města k dalšímu rozvoji udržitelné dopravy. Dotazník o 37 otázkách vyplnilo celkem 1483 účastníků kampaně Do práce na kole, tedy cyklisté, běžci i chodci. „Hodnotili v něm podmínky pro jízdu na kole ve svém městě i pocit bezpečí. Například zda se po celý rok udržují cyklostezky, zda jezdí na kole všechny věkové kategorie, zda jsou pro cyklisty vhodně nastaveny semafory nebo jestli je jízda na kole v daném městě radost,“ přiblížila Hana Ondruchová z Odboru strategického rozvoje a projektů Městského úřadu Rožnov a koordinátorka kampaně na rožnovské radnici. Ve zmiňovaném dotazníku brali také organizátoři v potaz podíl účastníků výzvy Do práce na kole vůči počtu obyvatel, nejvyšší pravidelnost bezmotorové dopravy a také organizační spolupráce na výzvě s koordinátory měst. „Cílem je vyhecovat česká města k co nejaktivnějšímu zapojení do výzvy Do práce na kole a přinášet inspiraci úspěšným i méně úspěšným městům. Z vývoje počtu účastníků květnové výzvy je vidět, že zájem o udržitelnou dopravu roste,“ říká hlavní koordinátor projektu Do práce na kole Jan Haruda. Připomněl, že kromě počtu jednotlivců zapojených do výzvy (letos necelých 20 tisíc) roste i počet firem (2737) a pořadatelských měst (45). Rožnov přebral vítěznou štafetu po Otrokovicích, které bodovaly v loňské anketě Cyklobarometr a letos skončily těsně druhé. Právě na tzv. Cyklobarometr, kterým společnost Auto*Mat s Nadací Partnerství několik let poměřovala nejpříjemnější města pro cyklisty, letos soutěž o Cykloměsto roku navazuje. Zástupci vítězného Rožnova, druhých Otrokovic, třetího Zlína a čtvrtých Pardubic se za odměnu podívají do světové Mekky cyklistiky, do dánské Kodaně, a také Aarhusu. V Dánsku pak mohou členové výpravy načerpat novou inspiraci a know-how pro další rozvoj udržitelné mobility v jejich městě.
        NOVINKY NA WEBU

        16.06.
        dřevěná kaple v Podhradí
 
        10.06.
        upgrade trasy č.93
 
        03.06.
        nová trasa č.159

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

In-počasí


        POČASÍ

        Sněhové zpravodajství
        Předpověď pro sportovní létání
        Nebezpečí zemědělského sucha
        Předpověď aktivity klíšťat

 

        VODA

        Průtoky v řekách
        Aktuální sjízdnost řek
        Teploty vody v nádržích
        Kvalita vody ke koupání ZL
        Kvalita vody ke koupání MS
        Povodí Odry s.p.
        Povodí Moravy s.p.        MEDIA

        TV Polar
        TV Beskyd
        TV Kopřivnice
        Český rozhlas Ostrava

        noviny Deník FM
        noviny Deník NJ
        noviny Deník VS
        noviny Deník ZL

 

        AUDIO A VIDEO POŘADY

        20.06.
        blesk srazil pětici lidí
        Mosty u Jabl. chtějí být jen Mosty
        jmelí se šíří příliš rychle
        odstávka největší úpravny vody

        14.06.
        vzpomínky na partyzány v Beskydech
        opravář komína byl obžalován
        ovčácký den připomene tradici

        06.06.
        hora Smrk - věčná dvojka
        za 3 dny z Luhačovic do Ostravice

        30.05.
        tip na výlet: Vizovice a Doubrava
        pestrá minulost hradu Hukvaldy
        společně proti račímu moru
        pokuty za lhostejnost vůči kůrovci
        deště zmírnily dlouhodobé sucho

        23.05.
        rys Kryštof zmizel beze stopy
        klesá i hladina Olše
        hladina Dřevnice klesá
        medvěda viděli v Klečůvce

        16.05.
        pouť smíření na Hostýn
        medvěd viděn v Lopeníku
        časová schránka pod kolonádou
        původní odrůdy ovoce opět moderní
        Slovenská strela v opravě

        09.05.
        úklidová akce Poděkuj horám
        šelma na Třinecku útočila na ovce
        tip na výlet: Hostýn
        o historii frýdecké baziliky

        03.05.
        10 NEJ Moravskoslezských Beskyd
        Úklidová akce Poděkuj horám
        dřevěný kostel v Sedlištích
        babí léto nad Velkými Karlovicemi        DOPRAVA

        Jízdní řád IDOS
        Aktuální dopravní info
        Skibus Ova - Bílá - Bumbálka - Rožnov
        Skibus Ova - Rožnov - Vel. Karlovice
 

        UŽITEČNÉ ODKAZY

        Horská služba Beskydy
        Klub Českých Turistů
        Lesy ČR
        ČSOP
        Velké šelmy
        Hlasy ptáků a zvířat
        Atlas hub
        Atlas rostlin
        Geocaching
        Beskydská běžkařská magistrála
        Hostýnská běžkařská magistrála

 

        MAPY

        turistická mapa Beskyd na Mapy.cz
        mapa Beskyd na Google.com
        mapa ČR z roku 1955
        mapa ČR z let 1836-1852
        katastrální mapa ČR
        Google Earth ke stažení
        mapa CHKO Beskydy
        zóny v CHKO Beskydy
        ptačí oblast Beskydy
        ptačí oblast Horní Vsacko
        turistická mapa SR