Nazdar Beskyďáci!                                                                                         Aktualizováno: 25.2. 2021

Beskydy varují: Nepodceňujte hory!
Hezké počasí přilákalo v těchto dnech do Beskyd mnoho návštěvníků, záchranáři pak častěji zasahovali u turistů s naprosto nedostatečným vybavením či úplným vyčerpáním. Jedním z podobných případů byl i výjezd k páru mladých lidí, který špatně odbočil při sestupu do údolí. Oba se ocitli v hlubokém sběhu, vyčerpaní, a vůbec nevěděli jak dál. „Vybavení ovšem neměli ani tak do hor, jako spíš na vycházku do města. Především obuv, sice sportovní, ale nanejvýš na procházku zámeckým parkem. Podobný případ jsme pak řešili na hřebenech, kde do rozměklého sněhu v nočních hodinách zapadl mladík s přítelkyní v šestém měsíci těhotenství,“ popsal dění v pohoří Pavel Masopust, zasahující člen Horské služby Beskydy s tím, že slečna měla dokonce dámskou kabelku. V posledních dnech je v údolních partiích větší zima a cesty jsou zcela zledovatělé. Naopak ve vyšších partiích hor je slunečno a hluboký sníh je již rozměklý. „Pak se lehce přihodí to, co se stalo mladé rodině s dvěma malými dětmi, opět v nedostatečném oblečení a obutí. Vydali se mimo značené cesty, bořili se do rozměklého sněhu a děti se zcela vyčerpaly, takže jsme je museli najít a náročným terénem transportovat do bezpečí,“ uvedl Pavel Masopust. I v dalších částech Beskyd měli záchranáři plné ruce práce. „Včera jsme zasahovali u paní ve středním věku, kterou postihly během výletu mohutné křeče z nedostatku hořčíku v krvi. A ve chvíli, kdy jsme jí předávali rodině, ohlásili nám zdravotní potíže u starší paní. U ní byl ovšem problém v tom, že pozemní transport by znamenal značný problém a zdržení, takže jí nakonec z hor do nemocnice převezl vrtulník Letecké záchranné služby,“ řekl k dění v Beskydech Marcel Svoboda, zasahující záchranář HS. Velká část případů, které členové Horské služby v těchto dnech museli řešit, byla zaviněna nedostatečným vybavením a neznalostí bezpečného pohybu v horách. „Znovu a znovu, přes naše častá a důrazná varování, se do pohoří vydávají lidé v oblečení, které je vhodné maximálně k návštěvě obchodního centra. Neuvědomují si, že ani Horská služba nedokáže být u jejich problému okamžitě a záchrana je často časově náročná a transport obtížný,“ varoval návštěvníky Beskyd náčelník zdejší HS Radan Jaškovský.

Obce v Beskydech se bouří. Stalo se z nich parkoviště automobilových turistů
Ostravice, Krásná, Malenovice, ale i Čeladná, Morávka, Staré Hamry. Vesnice hlavně v okolí Lysé hory se mění doslova na parkoviště. A místní připomínají, že na správný výlet se jezdí přece vlakem a autobusem. Valentýnská únorová neděle přála krásným počasím nejen zamilovaným, ale i milovníkům hor. „Neskutečná pohádka!“ pochvalují si při vysedání z aut na Ostravici. Pokud ovšem najdou volné stání, což není vždycky jednoduché. Dole u pily se parkuje v několika řadách, kromě češtiny tu zní i polština či ruština. „Největší problém ale působí řidiči zajíždějící necelé 2km nahoru k transformátoru,“ tvrdí starostka Pavlína Stankayová. Byť je na mostě přes řeku Ostravici značka nařizující používat sněžné řetězy, respektuje ji snad jeden šofér z dvaceti. Však taky policisté v těchto místech druhou sobotu v únoru rozdávají pokuty. U transformátoru považovaného motorizovanými turisty za jeden z výchozích bodů k výšlapu na Lysou horu stojí tentokrát i škodovka s kufrem plným domácích dobrot. „Tři koláče za stovku,“ domlouvá se obchod. Lidem, kteří nemají v této době moc aktivit na výběr, tu nabízí své produkty podnikatelé nemající prostor prodávat... „Od příchodu koronakrize zde nemáme už jen obvyklé turisty, ale i nešťastníky, jimž zavřeli nákupní centra,“ míní Pavel Kuběna coby starosta Malenovic. A vzpomíná na zapadlé auto nezodpovědného návštěvníka hor, kolem něhož nemohou projet hasiči. Svého času v této obci volají kvůli špatnému parkování policisty denně. „Stávají nám podél plotů, bran i cest,“ popisuje Kuběna s tím, že u nich už uvažují o zóně zákazu parkování mimo vyznačené plochy. Malenovičtí se samozřejmě přidávají ke kampani vesnic pod Lysou horou a spolku živnostníků Beskydhost vyzývající lidi ke slušnému chování. Včetně zodpovědného odstavování vozidel turistů. „K výletu patří vlak, to je jasné jako facka!“ vzkazují iniciátoři výzvy v otevřeném dopisu návštěvníkům Beskyd. Když už podle nich do hor, tak ten kousek od vlaku nebo autobusu navíc nikoho nezabije. Na druhé straně však stojí názory těch obávajících se hromadných dopravních prostředků kvůli čínské koronavirové nákaze. „Policie zavírala celé údolí,“ přidává se z opačné strany nejvyššího beskydského vrchu Antonín Tulach, starosta Krásné. Kde jsou dvě odstavné plochy Sněžník a Visalaje. Tedy oficiální, v reálu výletníci parkují auta, kde se dá: V lesích, na loukách, pozemcích usedlíků i chatařů, dokonce na vjezdech k domům či na zahradách. „O víkendech býváme s místostarostou, hasiči i policisty v terénu,“ komentuje situaci starosta z Krásné.

Jak to v zimě sluší přehradě Šance?
Hydrologická situace na celém území povodí Odry je velice dobrá. Uvedla to mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková s tím, že všechny významné nádrže v povodí Odry mají stupeň naplnění na úrovni 80-100% zásobního objemu. „V posledních dnech byly uvolněny jak v Beskydech na údolní nádrži Šance, tak v Jeseníkách v rámci kaskády nádrží Kružberk - Slezská Harta na řece Moravici, kolem pětiny zásobních prostorů pro následné zvýšení průtoků v případě vzestupu teplot a postupného odtávání sněhu z hor,“ uvedla Vlčková. I přes střídání teplot se zásoba sněhu v horských oblastech drží na nadprůměrné úrovni, neodtává a podle vodohospodářů je vytvořen předpoklad vysokého jarního nasycení povodí - na rozdíl od loňského roku, kdy zásoby sněhu nebyly prakticky žádné. „Důležitá je zásoba vody v podobě sněhu v horských oblastech. Ta v období jarního tání dotuje nejen vodní toky, ale plní i nádrže, které zajišťují vodu pro obyvatelstvo i průmysl v letním období,“ dodala Vlčková, která varovala před vstupem na zamrzlé hladiny přehrad. „V žádném případě nedoporučujeme vcházet na zamrzlou vodní plochu. Led na nádržích i vzhledem k provzdušňování nemá dostatečnou pevnost a mohou být pod ním vzduchové kapsy vzniklé postupným záklesem hladin v nádržích,“ uvedla mluvčí.

Hrad Starý Jičín nespí kvůli turistům ani v zimě. Nabízí tajemná zákoutí
Hrady a zámky jsou v současné době uzavřené. Důvodem je nejen zimní sezona, ale zejména koronavirová situace neumožňující běžné prohlídky. Přesto existují výjimky. Jednou z nich je zřícenina hradu Starý Jičín na Novojičínsku. Nepřístupná je pouze zrekonstruovaná hradní věž s dobovou expozicí, do dalších prostorů je vstup volný. „Mám to místo rád, má zvláštní atmosféru. S rodinou jsme tu už několikrát byli a vždy se rádi vracíme,“ uvedl v sobotu Jiří Bulava. K hradu vede z historického centra stejnojmenné obce Starý Jičín pohodlná asfaltová cesta. Vzhledem k současné sněhové pokrývce je však nutné zvolit vhodnou obuv. Zřícenina již na první pohled působí zajímavě, až tajemně. Nádvoří je upravené, po výstupu do horní části se mohou lidé v několika místech ponořit i do poodkrytého podzemí. Co se uvnitř nacházelo, není jasné. Je pouze na fantazii návštěvníků, aby si to zkusili představit. Pod jedním z výklenků se našlo i místo pro lavičky, které přímo vybízely k hradnímu pikniku, čehož během naší sobotní návštěvy využilo hned několik příchozích. Z hradu je nádherný výhled na celé okolí. Majitelé ho postavili na dobrém a strategickém místě. „Vznikl na konci 12. nebo na počátku 13.století. První písemná zmínka o něm pochází z 14. července 1240. Byl postaven na místě původní dřevěné tvrze a díky své strategické poloze a širokému výhledu do okolí plnil především vojenskou úlohu jako ochrana takzvané Jantarové stezky od Jadranu po Baltické moře,“ lze se dočíst na webových hradních stránkách. Hrad je i tradičním místem řady setkání a kulturních akcí. Ty jsou naplánovány i na letošní rok. Některé však již musely být kvůli koronavirové situaci zrušeny, další jsou přesunuty, u jiných ale organizátoři věří, že se uskuteční.

Naučná stezka připomíná historii i přírodu v okolí Prlova
Exkurzi do historie, připomenutí smutných okamžiků konce 2.sv. války, ale také informace o fauně a flóře v nejbližším okolí obce nabízí předloni dokončená Naučná stezka prlovským lesem. „Zhruba 6km okruh čítá 10 zastavení s informačními panely. Úvodní je umístěný nedaleko místní hospody,“ říká starosta Prlova Jaromír Kratina. Převážná část stezky vede okolními lesy, jedno ze zastavení je také u prlovského bunkru. „Tady se lidé dozvědí informace o partyzánském odboji, jiný z panelů je zase věnovaný přímo Prlovské tragédii. Nabízí mimo jiné mapu rozmístění domů, které byly na konci 2.sv. války vypáleny,“ přibližuje starosta. Na každém z infopanelů je také část věnovaná vždy jednomu konkrétnímu stromu, jeho popisu a charakteristickým znakům. Jeden panel má také podobu kvízu nejen pro děti, v lokalitě U Hůšťů stezku doplňuje menší lanové hřiště s průlezkami mezi stromy. Na naučné stezce jsou také 4 krytá odpočívadla, kde si lze vydechnout a načerpat síly na další pochod či se případně ukrýt před nepříznivým počasím.

        NOVINKY NA WEBU

        23.01.
        profil hradu Zlín
 
        16.01.
        nová trasa č.175

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

In-počasí


        POČASÍ

        Sněhové zpravodajství
        Předpověď pro sportovní létání
        Nebezpečí zemědělského sucha
        Předpověď aktivity klíšťat

 

        VODA

        Průtoky v řekách
        Aktuální sjízdnost řek
        Teploty vody v nádržích
        Kvalita vody ke koupání ZL
        Kvalita vody ke koupání MS
        Povodí Odry s.p.
        Povodí Moravy s.p.        AUDIO A VIDEO POŘADY

        25.02.
        varování Horské služby před ledem
        uklouzl a nabodl se na větev
        jak se žije v Prlově
        váleční hrdinové z Prlova

        18.02.
        ledové sochy 2021 na Pustevnách
        zimní výlet na Kozubovou a Kamenitý
        jak se žije v Trojanovicích

        12.02.
        ledové vodopády na Pulčíně
        meziříčské náměstí projde rekonstrukcí

        05.02.
        Beskydy mají své devatero
        vzpomínky na počátky dolu Frenštát
        na pytláky je policie krátká
        osvobození kominíka v případu Libušín
        vodu v Bečvě pohlídá spešl zařízení

        27.01.
        demonstrace za vyšetření otravy Bečvy

        21.01.
        hory zažívají nápor turistů
        život chatě Severka ztěžují udavači
        ředitel muzea převzal cenu za Libušín
        zmizely vzorky z otrávené Bečvy
        Razula čeká příliv sáňkařů a běžkařů
        trek okolo Velkého Javorníku

        13.01.
        otužování Honzy Čupy        UŽITEČNÉ ODKAZY

        Horská služba Beskydy
        Klub Českých Turistů
        Lesy ČR
        ČSOP
        Velké šelmy
        Hlasy ptáků a zvířat
        Atlas hub
        Atlas rostlin
        Geocaching
        Beskydská běžkařská magistrála
        Hostýnská běžkařská magistrála

 

        MAPY

        turistická mapa Beskyd na Mapy.cz
        mapa Beskyd na Google.com
        mapa ČR z roku 1955
        mapa ČR z let 1836-1852
        katastrální mapa ČR
        Google Earth ke stažení
        turistická mapa SR